Friday, December 26, 2008

Fizyka

No wiec tym razem napomnę co nieco o bibliotece fizycznej.

Nie tak dawno zacząłem rozwijać umiejętności wobec kolejnego aspektu tworzenia gier. A jako, że z fizyki jakoś nigdy nie byłem orłem no to i tym razem było z nią ciężko. No ale do tego dojdziemy za chwilę. Jako, że kiedyś miałem okazję podczepiać newtona do jednej ze swoich aplikacji edukacyjnych (uczyłem się na niej obsługi silnika OGRE) i niestety miałem z nim dość sporo problemów dlatego tym razem zdecydowałem się na bibliotekę bullet (http://www.bulletphysics.com/) w wersji v2.73.

Początki były dość ciężkie jak to zawsze z nową biblioteką ale już po chwili wszystko zaczęło wychodzić i byłem bardzo zadowolony z efektów pracy. Biblioteka jest naprawdę porządnie napisana a z tego co widziałem bardzo konsekwentnie utrzymana jest również składnia kodu. Niektórym może na początku nie przypaść jednak do gustu odwoływanie się do elementów wektorów w następujący sposób:
  • vector.x();
  • vector.setX(value);
  • itp.
Mnie osobiście jednak ta składnia odpowiada. Biblioteka ta też posiada dość obszerną bazę przykładów które naprawdę są ogromną bazą wiedzy o implementacji poszczególnych efektów.

No i niestety tutaj sielanka się kończy po pobraniu Api Reference okazało się że jest ono bardzo niekompletne, brakowało opisów bardzo wielu funkcji a te które się znalazły tam również pozostawiają wiele do życzenia. Na chwilę obecną nie obejmuje ono również elementów dodanych w najnowszym wydaniu. Niestety problem dotyczy również Wiki która jest małą pomocą przy nauce obsługi tejże biblioteki. Plusem jest, że biblioteka posiada rozbudowane forum oraz poprawę dokumentacji w TO DO.

No więc na chwilę obecną po około 1-2 tygodniach pracy na tej bibliotece stwierdzam, że jest ona naprawdę porządna i posiada ogromne możliwości. Sama implementacja jej również nie jest bardzo skomplikowana co jest ogromnym plusem. Niestety braki w dokumentacji i tutorialach bardzo dokuczają podczas pisania.

Dlatego polecam tą bibliotekę wszystkim gdyż jest ona naprawdę fajna lecz ostrzegam, że nauczenie się jej obsługi nie będzie łatwe.

No comments:

Post a Comment